Teknoloji Haberleri , Gündemden Haberler , Haberler

Whatsapp Nedir ? Whatsapp’ın Kuruluşu !

0 31

Whatsapp bir mesajlaşma uygulamasıdır. Diğer uygulamaların aksine Whatsapp ilk indirildiğinde kayıt olurken Kullanıcı adı veya başka kriter istemez. Yani demem odur ki Whatsapp’ta sizin telefon numaranızı bilmeyen arkadaşların size yazması zordur yazması için telefon numaranızı bilmesi gereklidir; Başka türlü uygulamadan sizinle iletişim kuramazlar. Whatsapp’ın türkce karşılığı çoğu kaynakta naber diye geçer .

Birinin profilini görüntülemek için o kişinin telefon numarasının sizde ekli olması gerekir veya o kişinin görünürlüğü herkese açık olması gerekmektedir. Whatsapp Sesli ve görüntülü aramanın yanı sıra sesli mesajlaşma ve yazılı mesajlaşma özelliğide taşır. Bir kişiye sesli mesaj göndermek istiyorsan mikrofona basılı tutup bırakman yeterli olacaktır. Eğer başkasının sizin profilinizi görmesini istemiyorsanız profilinizi saklayabilirsiniz.

Whatsapp 19 Şubat 2014 Yılında Facebook tarafından satın alındı . Fiyatını soracak olursanız 19 Milyar $ olarak açıklanmıştı . Aslında Whatsapp 24 Ocak 2009 yılında Jan Koum tarafından Kalifornia’da kuruldu. Whatsapp uygulamasına telefondan erişim sağlandığı gibi QR kodunu telefona okutmanız halinde bilgisayardanda kullanılabilir . Bu bilgi ile akıllara gelen konuyada değinmiş olduk neydi merak edilen konu  Whatsapp Bilgisayardan Giriş .

Whatsapp’ın kurucusu Jan Koum Kimdir ? 

Ukraynalı bir girişimci ve bilgisayar proğramcısıdır. Whatsapp’ın kurucu ortaklığını yaptığı dönemde Whatsapp’ın CEO pozisyonundada o vardı .  Whatasapp’ın satılmasıyla birlikte 2014te 7.5 Milyar Dolar ile Forbes’in en zengin Amerika’lıları listesinde 62. sıraya girdi. Günümüz itibari ile 10.1 Milyar Dolar varlığı olduğu biliniyor ve bu servet ile 47. sırada yer alıyor.

Jan Koum 1976 yılında Ukrayna’nın Kiev kentinde doğmuştur. Fasivde büyümüştür annesi ve büyük annesi ile 1992’de ABD ye taşınmıştır. Koum bir markette temizlikçi olarak çalışıyordu. 2000 yılında annesini kanser hastalığına yenik düşmesi sebebiyle kaybetmiştir.

1996 yılında w00w00 hacker grubuna katılmıştır.  Bu grupta Napster‘in kurucuları olan Shawn Fanning ve Jordan Ritter ile tanıştı

1997 yılında Yahoo! tarafından altyapı mühendisi olarak işe alınmıştı . Sonraları okulu bıraktı Facebookta çalışmak için çok başvurularda bulundu ve reddedildi.

Ocak 2009’da Koum bir İphone telefon satın aldı . O dönemler 7 aylık olan AppStore‘nin yeni bir pazar oluşturacağını anlayıp Arkadaşı Alex Fishman‘ı ziyaret etti ve mutfakta Whatsapp’ın temellerini atan sohbeti gerçekleştirdiler . Nedense bir an aklına Whatsapp ismi geldi Kulağa naber tarzında yansıdığı için sonra doğum gününde Kalifornia’da Whatsapp INC‘ı kurdu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.