Teknoloji Haberleri , Gündemden Haberler , Haberler

Un Kurdu Nedir ? Sofradaki Yeri

0 25

Un kurdu şu ana kadar hayvan yemi olarak kullanılıyordu yeni ve değişik bir kararla insanlarında besinlerinde yerini almaya hazırlanıyor.  Un kurdunun protein , yağ ve lif bakımından zengin olduğunu hatırlatmakta fayda var. EFSA’nın gıda bilimcilerine göre Un Kurdu avrupada önümüzdeki yıllarda insan besini olarak kullanılabilecek bir çok böcekten sadece bir tanesidir.

2018 Yılında yapılan Yeni Yemek düzenlemesi ile su yosunları ve böceklerde içinde dahil olmakla beraber 218 tane besine insan besini olabilir onayı verildi. Sosyoloğlar psikolojik bariyer nedeniyle un kurduna insanların alışmasının uzun olabileceği görüşünde ve bu görüşe bağlı olarak un kurdunun piyasaya sürülmesi diğer besinlere göre daha uzun olacaktır.

Aslında bir çok avrupalı insan tarafından alışılık olmayan böcek yeme unsuru çoğu insanın miğdesini bulandırsada kaçınamayacağımız gerçek ortadadır. Un kurdu birçok çikolata ve makarna yapımında kullanılacak insanlar bu besinlerin kullanıldığı yiyecekleri almayacak gibi gözüküyor. EFSA verilerine göre 14 böcek çeşidi besin olarak kullanılmak amacıyla inceleniyor. Aralarında Almanya ve Avusturya’nında bulunduğu bir çok ülkelerde böcek içeren atıştırmalık ve makarnalar uzunca çaba sarf edilen kontroller neticesinde satılıyor.

Böcekler protein kaynağı olarak kullanılabiliyor çünkü böcekler çevreye fazla zarar vermeyen ve besin değeri yüksek olarak gözüküyor. Bu yüzdende onay almış gibi gözüküyor . Uzmanlar böcek içerikli ürünlerin alınıp yenirken alerjilere dikkat edilmesi gerektiği yönünde uyarılarda bulunuyor.

Ülkemizde un kurdu balıkçılarında yakından takip ettiği bir böcek türüdür. Çünkü un kurdu balık yemi olarakta biliniyor . Bu bakımdan ülkemizde un kurdu yetiştiriciliği yapılan bir çok çiftlik tarzı ticaret alanları bulunuyor. 100 Gram un kurdu yaklaşık 1000 adet un kurduna tekamül ediyor. Un kurdunu canlı tutmak amacıyla kepekli yaşayabileceği habitatlarını oluşturuyorlar. Un kurdu ticareti olduğu gibi oluşturdukları un kurduna ev sahipliği yapan yaşama alanlarınında ticaretini yapan bir çok ticaret adamı vardır.

Un kurtları başka bir tabirle çoğu canlı hayvanların yemi olarakta biliniyor. Bunlardan bazıları Bülbüller ( Ötücü Kuşlar ) , Akvaryum balıkları , Su kaplumbağaları , Bukalemunlar , Kurbağalar , Semender , Fare , sıçan , marmoset , yarasa , tavuklar ve kanatlılardır . Yani bir çok canlı un kurdu ile beslenmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.