Teknoloji Haberleri , Gündemden Haberler , Haberler

Ne Dersen Çizen Yapay Zeka DALL-E Nedir ?

0 31

Ne Dersen Çizen Yapay Zeka DALL-E  Ülkemizde robotların önemli bir yer sahibi olduğu dönemde çıktı . Bildiğiniz gibi geçen yıl çeşitli yerlerde izlediğimiz dans eden robotlar karşımızda çıkmıştı. Bu yıl ise ne dersen çizen yapay zekayı yaptılar . Bildiğiniz üzere daha önce şiir yazan yapay zeka mevcuttu. Aslında birbirine yabancı olmayan konular , çünkü şiir yazan yapay zekayı yapan firma resim çizebilen robotuda geliştirdi. Sadece resim değil tasarım yapıyor , hiç çekilmemiş fotoğrafları çiziyor.

DALL-E Nedir ? 

Diyelim ki zamanı resimleştirmek istiyorsunuz ve bu hiç yapılmamış birşey olmasını istiyorsunuz. Mesela yuvarlak olmayacak , altıgen olacak , siyah olmayacak , yeşil olacak . Gördüğünüz gibi aslında bir değil birden fazla görsel oluşturuyor . Fikrinizmi değişti bana kırmızı alternatiflerini yap dediğinizde robotlar işine devam edecek. Birde altıgen değilde ücgen olsun derseniz şöyle bir şey çıkarak karşınıza

Bu gördüğünüz fotoğraflar aslında hiç çekilmedi tasarımları bile yapılmadı . Evet bunu yapan bir tasarlayan bir yapay zeka.

DALL-E nerede işimize yarar ?

Örnek veriyorum evimizi dekore edeceğiz ve koltuk lazım avokado şekilli bir koltuk hemen çıkarıyor. Hemen yanınada bir sehpa istiyorum . Hatırlatmakta fayda var Gerçek dünyada böyle ne koltuk nede sehpa var . Bir yapay zeka sizin tarifinize ve kullandığınız görsellere göre bu resimleri karşınıza çıkarıyor. Yani yapay zeka mobilya işinde oldukça başarılı .

DALL-E moda 2021 Kadın Ve Erkek Modası 

Kot pantolon üzerine kırmızı kazak giymis erkek resmi isterseniz moda bakımından zengin olup olmadığını anlayabilirsiniz. Birde kadınlar üzerinde deneyelim derseniz karşılaşacağınız durumda çok güzel olacaktır.

İçerisinde iki beyaz koltuk ve duvarında kolezyum tablo olan bir oda tasarlatalım şimdide .

İçmimarlık , modatasarım ,  takı tasarım , Mobilya gibi alanlarda çok işimize yarayacak bu yapay zeka. Böyle güzel tasarımlar olurda bu tasarımları sergilemek olmazmı ? Olur. DALL-E müzesi bile var.

Çok doğa üstü fotoğraflar çıkardığı için adını Salvador Dali’den almış . Aslında siz ne derseniz onu kaçırmadan çiziyor hatta uçuk kaçık fikirleri bile çiziyor . Aslında bu çizimlerden animasyon filmleri felan çıkarmak daha kolay değilmi sizce ?

DALL-E hakkındaki yorumlarınızı eksik etmeyin .

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.