Teknoloji Haberleri , Gündemden Haberler , Haberler

Mtv Ödeme Kredi Kartı İle Ödeme Yapılır Mı?

0 8

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nedir?

Motorlu taşıtlardan alınan vergidir. Motorlu Taşıtlar Vergisi yılda iki kez ödeme usulü ile yapılmaktadır. İlk ödeme ocak ayında ikince ödeme ise temmuz ayında yapılmaktadır. Belirtilen aylarda Motorlu Taşıtlar Vergisi ödenmez ise faiz binmektedir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Motorlu Taşıtlar Vergisi araçların yaşı ve silindir hacmine göre hesaplama yapılmaktadır. Bu Hesaplamaları biraz anlatacak olursak 1-3, 4-6, 7-11, 12-15, 16 yaş ve yukarısı olarak sınıflandırılır. Silindir hacim konusuna gelirsek 1300 ve aşağısı, 1301-1600, 1601-1800,

1801-2000, 2001-2500, 2501-3000, 3001-3500, 3501-4000,4001 ve yukarıdır. Motorlu taşıtlar vergisi araba yaşlandıkça düşmektedir. Belirtilen yaş ve silindir hacmine göre motorlu taşıtlar vergi hesaplanmaktadır. Motorlu taşıtlar vergisi hesaplanmasında o yıl ki enflasyon da vergiye rakımına etki etmektedir.

Motorlu Taşıtlar Vergi Ödemesi Kredi Kartı ile Yapılabilir mi?    Motorlu Taşıtlar Vergi ödemesi kredi kartı ile gerçekleştirilebilir. Bankalar motorlu taşıtlar vergisini öderken taksitlendirme seçeneği dahi sunarlar. Kredi kartıyla tek seferde ödeme, taksitli bir şekilde ödeme veya sonradan taksitlendirme işlemleri uygulanabilir.  Motorlu Taşıtlar Vergisi vergi dairelerinden, vergi dairesine ait İnternet üzerinden veya bankaların İnternet şubeleri üzerinden yapılabilmektedir. Cebinizde yeterli paranız yok ise boşu boşuna bekleyip ayları geçirip verginin üzerine faiz bindirmeyin kredi kartı ile taksitlendirerek ödemek bu durumda en mantıklısıdır.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödenmemiş Araç Muayeneden Geçer mi?

Motorlu Taşıtlar Vergisi ödenmemiş araçlar muayene istasyonlarında ağır kusur olarak kabul edilmezler. MTV araba satışına dahi engel olmaktadır. Bir araç satmaya veya almaya çalıştığınızda motorlu taşıtlar vergisi ödenmiş olması şarttır aksi halde satış işlemleri gerçekleştirilmez.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Araç Yaşlanmasına Rağmen Neden Düşmüyor?

Motorlu Taşıtlar Vergisi sadece aracın yaşı ve silindir hacmine göre değil, ülkede ki enflasyondan da etkilenmektedir. Şu an hala ülkemizde model yılı geçmiş yani 16 yaş ve üzeri araba kullanımı oldukça yaygındır.

Motorlu Taşıtların Çevreye Verdiği Zarar:

Motorlu taşıtlar egzoz borularından saldığı gazlarla atmosferimizi kirletmektedir. Eski araçlardan daha çok zararlı gaz çıkmaktadır. Şu an hala ülkemizde model yılı geçmiş yani 16 yaş ve üzeri araba kullanımı oldukça yaygındır. Dünyamızı daha az kirletmek için toplu taşıma araçlarını tercih etmeliyiz, Ülkeler belirli yıllarda hurda teşviki yaparak trafikteki araçları yenilemelidir ve egzoz filtreleri kontrolleri zamanında yapılmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.