Teknoloji Haberleri , Gündemden Haberler , Haberler

Motor Arızaları Ve Çözümleri Nelerdir?

0 5

Motorlu araçlarda her an motor arızası meydana gelebilir. Aracın yeni olması arıza olmayacağı anlamına gelmez. Çoğu kez baş etmekte zorlanılan motor arızaları ve temel çözüm yolları konusu sürücüler tarafından bilinmesi gereken öncelikli konulardır.

Yeni Araçlarda Motor Arızaları

Araba motorları çok fazla parçadan oluştuğundan ve bu parçaların çoğunun sürekli ve yüksek hız ve devirde çalışıyor olması sıfır araçlarda bile arızaların meydana gelmesine sebep olmaktadır. Öncelikle yeni alınan araçlarla ilgili motor arızalarının sebebi fabrika kaynaklı olabilir. Motor üzerindeki herhangi bir parçanın eksik ya da ayıplı olarak takılmış olması arızaya sebep olabileceği gibi, teknik gerekliklere uygun olmayan malzeme kullanılması ya da montaj yapılması da motor arızalarına sebep olabilmektedir. Motor arızaları genellikle tamiratı zor ve maliyeti yüksek arızalar olduğundan yeni alınan araçların mutlaka garanti süresi içinde yetkili servislerde bakım ve onarım yaptırılmalıdır.

Bu süre içinde yetkili servis dışında bir yerde yaptırılan işlem aracın garantisinin bozulmasına ve yüksek maliyetli tamirat masraflarının araç sahibi tarafından karşılanmasını gerektirir. Ayrıca tavsiye edilen bakım süreleri geçirilmemelidir. Çoğu türetici yüksek araç vergisi ödeyerek aldığı aracını zamanında yaptırılmayan bakımlar sonucunda garanti kapsamı dışında tamirat yaptırmak zorunda kalmaktadır. Araçların garanti süresinde meydana gelen motor arızaları üretici firma tarafından çoğu zaman ücretsiz karşılanmaktadır. Eğer zararınız karşılanmazsa ise ve tüketici olarak kendi üzmenize düşen sorumluluğu yerine getirildiğinize inanıyorsanız tüketici haklarına başvurmalısınız.

İkinci El Araçlarda Motor Arızaları

İkinci el ya da kullanmakta olduğunu araçta ya da yeni bir araçta meydana gelen motor arızaları neler olabilir. Bu sorunun birden çok cevabı vardır. Ancak bu soruyu temelde ikiye ayırabiliriz. Birincisi araç park halinde iken motorun çalışmaması diğeri de seyir halinde iken oluşan motor arıları. Park halindeki araç eğer kontağa basıldığı halde çalışmıyorsa, marş basıp basmadığına bakılarak değerlendirme yapılır. Marş basmıyor ise akü zayıf ya da boş olabilir.

Çoğu zaman akü yenilenmesi ile çözülebilir. Ancak marş basıyor ve hala çalışmıyor ise yetkili servis elemanlarınca yapılacak bilgisayarlı arıza tespit cihazları devreye girerek arıza kaynağı bulunmaya çalışılmalıdır. Çünkü elektrik sistemindeki yüzlerce parçanın herhangi biri bu motor arızasına sebep olabileceği gibi uygun depoda yanlış yakıtın olması da bir arıza sebebi olabilir. Araç tamiratlarının yetkili kişilerce yapılması hem arızanın kısa sürede tespitine hem de uygun maliyetle çözülmesine sağlamaktadır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.