Teknoloji Haberleri , Gündemden Haberler , Haberler

Imdb Nedir?

0 7

Açılımı ve Anlamı;

Açılımı Internet Movie Database yani Türkçe’ye çevirirsek; İnternet Film Veri Tabanıdır. 1990 yılında bir haber grubu olarak başlamıştır, başarılı bir grafik sergileyince 1998 yılında amazon.com tarafından satın alınmış ancak hala orijinal kurucuları tarafından yönetilmektedir.

İnternetin en iyi en güvenilir film sitesi diyebileceğimiz imdb, yeryüzünde tüm dönemlerde çekilmiş sinema ve televizyon filmlerini, televizyon dizilerini ve şovlarını, film yıldızlarının fotoğraflarını ve bilgilerini içinde barındıran çevrimiçi bir veri tabanıdır. Bünyesinde 4 milyondan fazla film ve 8 milyona yakın kişi hakkında bilgi bulunmaktadır.

Sitenin Kullanımı;

Facebook, Google veya Amazon hesaplarınızdan herhangi biriyle giriş yapabileceğiniz siteye isterseniz direkt olarak da üye olabilir, dünyanın farklı yerlerinde yaşayan diğer üyeler gibi bu sitede izlediğiniz film, dizi ya da şov hakkında yorum yazabilir, puan verebilirsiniz. 10 üzerinden yapılan bu puanlama başka izleyiciler için yol gösterici olup onları oldukça bilgilendirmektedir. Günümüzde herhangi bir filmden, diziden ya da şovdan bahsederken bu sitedeki puanını vererek anlatmak oldukça doğal bir hale gelmiştir.

Örneğin bir filmi merak ediyor ve izlemek istiyorsunuz. Siteye girerek filmin 10 üzerinden kaç puan aldığını görebilir, filmin fragmanlarını izleyebilir, yapılan yorumları görebilir, filmde emeği geçen oyuncuların ve yönetmenleri görebilir ve onlar için açılmış özel sayfalara giderek başka hangi yapımlarda görev aldıklarını öğrenebilirsiniz. Sadece bilgi değil aynı zamanda pek çok video ve fotoğrafa ulaşabilirsiniz. Filmi izledikten sonra da siz kendiniz puan verebilir ve yorumlar yapabilirsiniz ki bu durumda site, sizin beğeneceğinizi düşündüğü başka yapımlara sizi yönlendirecektir.

İsterseniz sitedeki listelere göz atabilir neler izleyeceğinize karar verebilirsiniz. Mesela beğendiğiniz bir döneme ya da ülkeye ait filmlerin listelerini (en iyi 50 İspanyol filmi) bulabilir, isterseniz kendi listenizi de hazırlayabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.