Teknoloji Haberleri , Gündemden Haberler , Haberler

İlk Telefonu Kim ve Nasıl Üretti

0 15

Bu soruya yanıt verebilmek için öncelikle telefon sözcüğünün kelime köküne inmekte fayda var. Telefon sözcüğü, Eski Yunanca Telos yani “Uzak” ile İngilizce Phone yani “Ses” sözcüklerinin birleşiminden türetilmiştir.

Telefon sözcüğünün Türkçeye girişi ise Fransızca telephone sözcüğüyle olmuştur. İnsanlık tarihindeki ilk telefon İki kişi arasındaki konuşmaları uzaktan birbirine ilk aktaran alet, Alexander Graham Bell ve Charles Sumner Tainter tarafından geliştirilen radyofon isimli aygıttır. Bu iki bilim insanı, ilk başarılı deneyi ise 15 Şubat 1880 günü gerçekleştirmiştir.

Bu deneyi gerçekleştirmek için vericilerini Washington şehri 13. Cadde’deki Franklin Okulu’nun tepesine yerleştirilen kişi Tainter oldu. Ve Tainter, o ilk telefonun ahizesini eline alarak, o tarihi konuşmayı yaptı: Bay Bell… Bay Bell… Beni duyabiliyorsanız lütfen pencerenin önüne gelip şapkanızı sallayın. 1896 yılında İsveç’te yapılan bir telefon. Az sonra Graham Bell, 14. Cadde’de bulunan laboratuvarının penceresi önünde görüldü.

Elinde şapkası da vardı. Bir an durdu, sonra şapkasını sallamaya başladı. Şu anda elinizde tuttuğunuz veya çevrenizde bulunan cep telefonunuzun geliştirilmesini sağlayan ilk telefonun denenmesi bu şekilde gerçekleşti. Telefon teknolojisindeki önemli adımlar Telefon, ilk olarak telgraf sistemine benzer iki bağlantı üzerinden konuşulacak şekilde kullanılıyordu. Çoğu kez bağlantı demir tel, diğer bağlantı ise toprak olduğu için yitimler fazla ve sesler karışık olarak duyuluyordu. Bakır alaşımların gelişmesiyle birlikte telefon bağlantılarında kullanılan tel sayısı da artırıldı. Konuşmalar artmaya devam ettikçe de, bağlantılar gitgide yetersiz olmaya başladı.

1886 yılında tek devreden değişik frekanslarla ses gönderen multiplex adlı kısa devre geliştirildi. Uzun mesafeler arasındaki hatlara yükseltici olarak bilinen amplifikatörler konularak ses karışıkları da giderildi. 1891 yılına gelindiğinde telefonun icadından sonraki en büyük adımlarından biri gerçekleşti. Bu yıl ilk kez, arama yapan kişiyi, arama yapılan kişiye bağlayan ve eski Türk filmlerinde de anımsayacağımız operatör olmaksızın Strowger adı verilen otomatik arayıcıyla aboneler birbirlerini arayabildiler.

Ayrıca 1920 yılında tekrar geliştirilen bu düzeneğe, Bell Düzeneği adı verilmiştir. Telefon teknolojisinde atılan en önemli adımlardan biri de, uzak mesafeli radyo dalgalarından yararlanılması olmuştur. Bir sonraki adım ise radyo dalgalarını da aşarak uydular aracılığıyla yapılan konuşmalar izlemiştir. Kıtalararası ilk telefon konuşması ise 1915 yılında Fransa’nın Paris kentiyle, ABD’nin Texas Eyaleti’nde bulunan Arlingon kentleri arasında yapılmıştır.

Uydu aracılığıyla gerçekleşen ilk kıtalararası konuşma, İyonosfer katmanının olumsuz etkisi sebebiyle konuşmaları zorlaştırınca, ilk sualtı kabloları da bu dönem iletişim amacıyla kullanılmaya başladı. Su altı kablolar ile sağlanan bağlantı sayesinde yapılan ilk telefon görüşmesi ise, 1950 yılında Florida ile Havana arasında 185 kilometrelik uzaklığındaki noktalarda gerçekleşti. Uydu sistemlerinin geliştirilmesiyle birlikte ilk sorunsuz kıtalararası telefon görüşmeleriyse, 1960 yılında gerçekleşti. Akabinde ABD tarafından uzaya gönderilen üç iletişim uydusu telefon görüşmelerinin uydular üzerinden yapılmasını yaygınlaştırdı.

1985 yılında uzay mekiği Discovery tarafından yörüngeye yerleştirilen uydulardan yalnızca bir ile aynı anda 20 bin konuşma yapılabiliyor. Ve bugün… Boyutları gittikçe küçülen telefon, önce cep telefonu adını aldı. Daha sonra ise akıllı telefon dediğimiz telefonlar, bugün Dünya genelinde insanları, güçlü bağlantı noktalarıyla saliselerle birbirine bağlayan yazılı iletişim ve saniyeler içinde görüntülü ve sesli iletişim araçlarına dönüştü. Alexander Graham Bell ve Charles Sumner Tainter bugün icat ettikleri şeyin Dünya’yı nasıl kapsadığını görseler, kim bilir ne düşünürlerdi…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.