Teknoloji Haberleri , Gündemden Haberler , Haberler

En Çok Kullanılan Mesajlaşma Uygulamaları

1 45

En popüler mesajlaşma uygulamaları güncellendi . Türkiye’de mesajlaşma uygulaması kullananlar Whatsapp’ın yeni sözleşmesi nedeniyle Whatsapp kadar kullanışlı yeni uygulamaya yönelmeye başladılar ; Bu durum en popülermesajlaşma uygulaması sıralamasının güncellenmesine yol açtı. Bu güncellemeye göre telegram zirveye yerleşti. Hemen arkasından onu takip ederek yerli mesajlaşma uygulaması olan BİP dikkat çekti .

Neden whatsapp değer kaybediyor ?

Bilindiği üzere Whatsapp günler önce kullanıcılarına yeni sözleşme sundu ve bu sözleşmeyi kabul etmeyen kullanıcılarına tehditkar bir şekilde kullanamazsınız dedi. Bunun üzerine Türkiye üzerindeki Whatsapp kullanıcılarının bir çoğu Whatsapp’ı silme kararı aldı. Bunun takipçisi olarak Whatsapp günden güne değer kaybetmeye başladı.

Neden Telegram Zirvede ? 

Telegram bir çok kullanıcının daha önce indirdiği ve kullandığı bir uygulama ve gizliliği ile ön plana çıkan bir uygulama olduğu için kullanıcılar Whatsapp’tan gizlilik nedeniyle ayrıldığı için Telegrama yöneldiler.  Yani diyebiliriz ki , Whatsapp’ın yeni sözleşmesi Telegrama yaradı .

Yerli Mesajlaşma Uygulaması

Bilindiği üzere Türkcell tarafından sunulan yerli mesajlaşma uygulaması olarak gösterilen Bip uygulaması gayet kullanışlı bir uygulamadır.  Whatsapp’ın sözleşmesinden nasibini alan diğer bir uygulamada Bip’tir.

Bip Nedir? 

Bip Türkcell tarafından geliştirilen bütün abonelerin kulllanabildiği mesajlaşma uygulamasıdır. Çoğu kullanıcı şu soruyu sormuştur ; Bip ne kadar internet yer ?   Bip çok fazla internet yemediği gibi oldukça sade bir uygulamadır. Whatsapp sözleşmesi nedeniyle Whatsapp’ı silen kullanıcıların bir kısmı Bip uygulaması indirmiştir.

Signal Nedir?

Elon Musk’un Önerdiği Signal  oldukça güzel bir mesajlaşma uygulamasıdır şimdiye kadar kimsenin bilmemesinin sebebi fazla yaygın olmamasıdır . Elon Musk Signal dedikten sonra Whatsapp’ı silen bir çok kullanıcı Signal’e yönelmiştir.

 

Dedi Nedir? 

Revanşta olan bir diğer mesajlaşma uygulamasıda Dedi’dir. Dedi uygulaması Türkiye merkezli bir uygulamadır. Dedi, Bilgi Teknolojileri ve İnternet Güvenliği Derneği  tarafından geliştirilmiş yerli bir uygulamadır.

MHRS Nedir ? MHRS’nin Açılımı nedir ? 

Çoğu kullanıcı haber sitelerinde okuduğu ve merak ettiği MHRS aslında bir mesajlaşma uygulamasıdır ama aynı zamanda Randevu sistemidir. Hastanelerin randevusu bu uygulama üzerinden alınır. MHRS’nin açılımı  Merkezi Hekim Randevu Sistemi‘dir .

Aşağıdaki görselde uygulama sıralaması gözükmektedir.

1 yorum
  1. Garip diyor

    Dedi nedir ya

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.