Teknoloji Haberleri , Gündemden Haberler , Haberler

Çocukların Arabaya Binme Kuralları Nasıldır?

0 9

Çocukların Arabaya Binme Kuralları

Trafik kazalarının çok fazla sayıda yaşandığı günümüzde, çocukların araba yolculuklarında güvenli bir seyahat etmeleri gerekmektedir. Çocuklar ailelerin en değerli varlıklarıdır. Bu nedenle her birey onların güvenliğini sağlamak durumundadır.

2918 sayılı Trafik Kanununda belirtilen 150. Maddeye göre boyu 1.50 metreden kısa ve ağırlık olarak da 36 kilogramın altındaki çocuklar araçlara oturtulurken çocuk koltuğu kullanma zorunluluğu getirilmiştir. Çocuk koltuklarının herhangi bir kaza sonrasında çocuk ölümlerini %80 oranında azalttığı tespit edilmiştir. 1.50 metreden daha uzun olan çocuklar ise arka koltukta emniyet kemeri takarak seyahat edebilirler. Çocuklar için arka koltuklar her zaman daha güvenlidir.

Çocuk Koltuğu Çeşitleri

Çocukların yaşlarına ve kilolarına göre farklı türlerde çocuk koltukları üretilmiştir. Aileler koltuk seçimi yaparken, çocuklarının kilo ve yaşlarına dikkat ederek bu seçimi yapabilirler. Kaza geçirmiş veya daha önceden kullanılmış çocuk koltukları kesinlikle alınıp satılmamalıdır.

Bebek Koltukları

Yeni doğmuş bebeklerden, 1 yaşına ve 8-9 kg ağırlığına ulaşan çocuklara kadar kullanılması gereken koltuklardır. Bu yaş aralığındaki çocuklar için özel olarak üretilen bu koltuklar arabaya arkaya bakacak biçimde yerleştirilir. Çocuğun hassas olan kemik yapısına göre daha iyi korunmasını sağlamak için bu şekilde bir yerleştirme yapılır.

Çocuk Koltukları

16 kg ve 4 yaşa kadar olan çocuklar için dizayn edilen koltuklardır. Çocuklar bu koltuklarda öne bakacak şekilde yerleştirme yapılabilir. Çocuğun hareket kabiliyetini kısıtlamayacak şekilde özel olarak üretilmişlerdir.

Destek Koltukları

4 yaşından büyük 36 kg ağırlığa kadar olan çocuklar için tasarlanan koltuklardır. Bu koltuklar çocuğun korunmasını sağlamak dışında, kemer kullanılmasına da olanak sağlar ve çocuğun dışarıyı seyretmesine imkan verir. Çocuğun boyun ve kafa yapısını daha iyi korumak için arkası yüksek destek koltukları kullanılmalıdır.

Çocuklar destek koltuklarını kullanamayacak kadar büyüdükten sonra mutlaka arka koltukta oturtulmalı ve emniyet kemerini kullanmaları konusunda eğitilmelidirler.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.